Z důvodu dovolené budou objednávky zadané od 23.9.do 2.10. budou vyřízeny 3.10.2022. Děkujeme za pochopení.

Křemelina F4 - 15 kg (proti čmelíkům)

Kód: 11000114
Neohodnoceno
597 Kč 493,39 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)

JEN OSOBNÍ ODBĚR

Přírodní pomocník v boji proti čmelíkům. 

Křemelina je v potravinářském průmyslu velmi rozšířena. Běžně se používá pro filtraci piva, vína a ovocných šťáv. Dále také v mlékárenství, farmacii, zemědělství a dalších. Křemelina F4 je vhodná také proti čmelíkům u drůbeže.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Stále více a více chovatelů slepic se v posledních letech zaměřuje na přirozené metody o péči kurníku i celého jejich hejna opeřených svěřenců. Mezi přirozenou a zároveň i přírodní metodu, jak se o holky ještě lépe postarat, patří křemelina. Naštěstí se každý rok provádí také odborný výzkum, jak tuto starodávnou látku k prevenci vnějších parazitů na vašich slepičkách používat a kdy je zase vhodné použít spíše něco jiného. Jak tedy takové bezpečné použití křemeliny na vašem dvoře vypadá v praxi?

Co je křemelina?

Podle Národních informačních center o pesticidech je křemelina vyrobena z fosilizovaných zbytků drobných vodních organismů. Jejich kostry jsou vyrobeny z přírodní látky zvané oxid křemičitý. Křemelina tedy není žádná invazivní ani chemická látka, který by byla pro slepice nějak nebezpečná. Dlouhou dobu se tyty organismy hromadily v sedimentech řek, potoků, jezer i moří a dnes se z těchto oblastí těží ložiska oxidu křemičitého. Jinými slovy je tento prachový písek „starý“ několik milionů let. Kromě toho je tento prášek při zkoumání ve skutečnosti velmi ostrý a jeho ostrost z ně činí extrémně sušící látku. I to je důvod, proč funguje dobře při zabíjení nežádoucích parazitů ve vašem kurníku.

Důvody, proč použít právě křemelinu

Existuje hned několik důvodů, proč je lepší k vyhubení vnějších parazitů ale i k dezinfekci kurníku použít právě přírodní látku, tedy křemelinu než chemické přípravky, které mnohdy nejsou ani účinné ani zdraví prospěšné. Proč právě křemelinu?

  • Pokud na vaše slepice nepoužíváte chemické přípravky na odstraňování parazitů, přidáním křemeliny do vašeho plánu běžné péče o vaše hejno, vám pomůže snížit potřebu „polévat“ slepice toxickými chemikáliemi.
  • Křemelina též působí jako výborná prevence ve vašem kurníku. Aplikovat ji můžete klidně 4x do roka.
  • Tuto přírodní látku můžete také slepičkám poskytnout ve formě smíšené prachové lázně, tedy do popeliště smíchanou spolu s popelem nebo pískem.

Pozor na přímou aplikaci

Přesto, že někteří chovatelé nedají na přímou aplikaci křemeliny dopustit, u nás u Slepičáře to raději nedoporučujeme. Vzhledem k vlastnostem křemeliny, jako je vysušování a schopnost způsobit dýchací potíže, je bezpečnější ji používat jako nepřímou formu, a to jak v kurníku, tak i například do popeliště. Krmit byste křemelinou své slepice rozhodně neměli. K odstranění vnitřních parazitů se používají jiné metody než křemelina. Při použití křemeliny je také nutné vybrat tu, která má označení: potravinová třída. Existují totiž i další verze, které se používají například jako filtrace pro bazény.

Jak křemelinu používat?

Křemelinu doporučujeme používat ve vašem chovu minimálně 4x do roku, tedy každé tři měsíce, jedině tak dosáhnete cíleného účinku. A jak:

  • Nejprve dejte pryč z kurníku všechny kuřice i starší nosnice.
  • Vyčistěte znečištěnou podestýlku.
  • Nechte tak dva dny kurník „dýchat“ a vysychat.
  • Nasaďte si rukavice a ochranné brýle a začněte pracovat s křemelinou.
  • Pomocí lopatky rozložte křemelinu v každém koutě a skulince vašeho kurníku, zaměřte se i na podlahu, stěny a strop kurníku.
  • Jakmile se křemelina usadí, cca za 6 hodinu, můžete opět povolat zpět slepičky.

Ještě pořád nad použitím křemeliny váháte? Nemusíte. Stručně řečeno, použití křemeliny pro vaše slepice namísto jiných externích preventivních prostředků proti parazitům znamená, že omezujete zbytečné používání chemikálií a necháváte své slepice starat se o sebe přirozeně.

 

 

Křemelina F4 je vhodná pro jemnou filtraci. Průchod filtrované látky vrstvou křemeliny je jeden z nejrozšířenějších způsobů filtrace v potravinářském průmyslu. Ložisko křemeliny se vytvořilo v třetihorách z křemičitých schránek odumřelých sladkovodních rozsivek (diatomacei). 

Parametry
Filtrační rychlost 10 - 30 l/min.m²
Permeabilita 0,012 - 0,030 Darcy
Sypná hmotnost max. 250 kg/m³
Hustota za mokra max. 650 kg/m³
pH vodního výluhu 6 - 7
Technologická vlhkost max. 6 %
Zápach žádný
Chuť žádná
Barva světle šedá
Zbytek na sítě
0,250 mm max. 0 %
0,045 mm max. 1 %
Chemické složení
SiO2 min. 78 %
Al2O3 max. 13 %
Fe2O3 max. 1,5 %
Ztráta žíháním max. 7 %
Obsah škodlivin

As < 10,0 mg/kg
Pb < 10,0 mg/kg
Ostatní těžké kovy < 50,0 mg/kg
Výluh 
Al max. 110 mg/kg
Ca max. 1 000 mg/kg
Fe max. 40 mg/kg

Uvedené hodnoty mají informativní charakter.

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: