Nová kolekce WALDHAUSEN: JARO 2025,nové barvy limitované edice, pouze do vyprodání zásob!

Lepší teplo od nohou, než nakopnutá podkovou: zimní obuv ke koním

Problém zmrzlých nohou v zimě řeší snad každý, kdo se věnuje jezdectví. Není nic horšího než když po vyjížďce v mrazu seskočíte ze sedla a zjistíte, že vaše chodidla jsou ztuhlá jako led. Zimní jezdecké boty sice existují, ale je v nich opravdu teplo? Dá se v nich bezpečně jezdit? A jaké všechny varianty zimní obuvi pro jezdce vlastně máme na výběr? Pojďme se na to podívat.

Pracovní obuv vs. jezdecká obuv

Zateplená pracovní obuv je nezbytnou součástí výbavy každého, kdo se v zimě pohybuje ve stáji. Existuje celá řada sněhulí a termobot, které se liší převážně výškou límce. Pracovní sněhule bývají obvykle gumové ke kotníkům, mají protiskluzovou podrážku a límec je opatřen nepromokavou membránou. Vevnitř najdete obvykle fleecovou podšívku. Tato kombinace materiálů z nich dělá nesmrtelnou jistotu i při teplotách pod bodem mrazu nebo v hlubokém bahně ve výběhu.

Ale pozor! Jezdit v širokých sněhulích nebo pracovních botách je jedno velké NE! Na první pohled se může zdát, že v mrazivých teplotách jsou pracovní sněhule tou nejlepší volbou, ale pamatujte, že jezdecká bota se označuje jako jezdecká z nějakého důvodu. Pracovní boty jsou oproti pérkám široké a mají hluboký vzorek na podrážce. Jsou pro jízdu nebezpečné, protože se při pádu jezdce může bota zaseknout ve třmenu. Kromě toho mají často příliš vysoký límec, při pokrčení nohy ve třmenu vás budou tlačit pod kolenem a neumožňují dobrý kontakt holeně s koněm.

termoboty

(Pozn.: Nabídka je aktuální k únoru 2025 a může se lišit.)

Jezdecká zimní perka

Jezdecké zimní perka existují i s kožíškem a jsou skvělým řešením pro ty, kteří potřebují úzkou jezdeckou botu i v zimních měsících. Tato obuv poskytuje ideální kombinaci tepla, bezpečnosti a pohodlí. Předejdete zmrzlým prstům a přitom neohrozíte svou techniku ani bezpečnost.

Z vlastní zkušenosti doporučuji koupit zimní perka o velikost větší, než je vaše běžná velikost. Získáte tím více prostoru pro tlustou ponožku na extra mrazivé dny. Vyplatí se také nechat kožené úzké chapsy na léto a na zimu pořídit obyčejné látkové chapsy, také o velikost větší. Kůže v mrazu tuhne a ztrácí pružnost, volné látkové chapsy, které zapnete i přes tlustou ponožku, v zimě oceníte mnohem víc. Pohodlí není jen o botách, ale i o správné kombinaci vybavení.

perka-zimní

Tipy proti zmrzlým nohám ze života

Méně je někdy více. Paradoxně víc hřeje jedna tlustá ponožka s dlouhým chlupem než tři vrstvy klasických podkolenek na sobě. Vzduch v kožíšku ponožky tvoří izolační vrstvu, která je větší, než když vrstvíte více ponožek. 

Hřejivé polštářky na ruce. Gelové hřejivé polštářky, které se zahřejí zlomením plíšku uvnitř. Než odsedlám, vložím je do vymrzlých pracovních bot, do kterých se přezuji po ježdění, aby se krásně vyhřály.

Igelitový pytlík pod ponožku. Poněkud pankové řešení, ale zoufalá situace si žádá... Na bosou nohu navléknu igelitový pytlík, přes který přetáhnu ponožku. Noha v pytlíku se zapaří a nepromrzne. Toto řešení nepatří k těm nejelegantnějším, ale rozhodně je funkční.

 - Elektrické vyhřívané vložky. Pro celý den v zimě u koní, kdy víte, že se nebudete tolik hýbat, je to velmi příjemné řešení. Většinou se napájí přes powerbanku, kterou má člověk v kapse, a teplotu korigujete dálkovým ovládáním. V dnešní době existuje celá řada modelů a druhů, které se liší jak způsobem napájení, tak cenou.

 Zima u koní může být krásná, pokud nepodceníte přípravu. Nakonec platí, že je lepší investovat do správné výbavy než riskovat prochladnutí nebo zranění. Takže nohy v teple a hurá na zimní vyjížďky!