Podbřišníky na všestranné, skokové i drezurní sedlo

12 položek celkem

 Podbřišníky na všestranné, skokové i drezurní sedlo

Podbřišník je velice důležitou součástí výstroje koně, který slouží k připnutí a fixaci jezdeckého sedlo na koni. Výběr vhodného podbřišníku závisí na druhu sedla, které používáte a na citlivosti koně na materiál, ze kterého je podbřišník vyrobený. Pro větší pohodlí koně je možno podbřišník opatřit ochrannými návleky, který brání proti otlakům a oděru. Podbřišníky mohou být i vypodloženy syntetickým nebo pravým beránkem. Délku podbřišníku měříme od přezky k přezce.

Jak zvolit správnou délku podbřišníku?

Nejprve je důležité právně změřit koně, nejlépe po jízdě. Koník by měl stát na rovině a měl by mít dobře usazené sedlo (včetně podsedlovky a případně tlumících deček). A potom měříme nejlépe krejčovským metrem od 2 dírky pod hranou podsedlové dečky k zase k 2 dírce pod hranou podsedlovky na druhé straně. Metr musí být dobře napnutý. Tento rozměr není konečný, ještě do toho vstupuje faktor volby podbřišníku. Pokud vám vyhovuje podbřišník bez gum, je třeba od výsledného měření odečíst 4-5 cm a máte optimální délku podbřišníku. Pokud si volíte podbřišník s gumami na obou stranách, je potřeba odečíst 6-7 cm. Při volbě podbřišníku s gumami na jen jedné straně, je důležité zkontrolovat, aby při dotahování podbřišníku nedošlo k přetažení sedla k jedné straně. Pod správně dotažený podbřišník vložíme těsně dlaň a ruka se nespí odkrvovat. Dotahujeme postupně, z obou stran a hlavně s citem. Nikdy nezapomene koně před sedláním dokonale očistit od nečistot, aby jste předešli vzniku odřenin.

Materiál a tvary podbřišníku

Podbřišník může být ze syntetického materiálu (podbřišník neoprenový), u kterého je velmi jednoduchá údržba pouhým umytím.
Potom se vyrábějí podbřišníky kožené, které mají sice vyšší cenu, ale jsou při dobré péči velmi trvanlivé a je zde nižší riziko zapaření a vzniku odřenin. Kožený podbřišník je nutné udržovat častým čištěním a mazáním tukem, aby neztvrdnul.
Levnější variantou mohou být podbřišníky textilní.

Pro koně je správná volba podbřišníku velice důležitá. Můžete si vybrat rovné nebo podbřišníky anatomické, speciálně vykojené pro usnadnění pohybu předních končetin koně nebo různě široké, chránící břicho koně proti okopu hlavně při skokovém sportu, tzv. okopávací podbřišníky. Podbřišníky mohou být vyplnění různě vysokou měkkou pěnou, případně gelovými polštářky. 

Podbřišníky

 • mohou mít přezky na pevno - bez gum,
 • mohou mít elastickou vsuvku integrovanou uvnitř podbřišníku, která dělá ideálně rozkládá tlak,.
 • dotahovací gumy na obou stranách, 
 • dotahovací gumy jen na jedné straně

Některé podbřišníky mají uprostřed očko pro připnutí pomocných otěží nebo poprsníku.

  

Druhy podbřišníků:

Podbřišník drezurní - pro  drezurní sedla s dlouhými zápinkami. Drezurní podbřišník je kratší (nejčastěji od 50 do 90 cm). Drezurní podbřišník má přezky ze strany od koně kryté.

Podbřišník pro skokové nebo univerzální(všestranné) sedlo je delší (obvykle od 110 do 145 cm, pro poníky obvykle od 80 cm) a přezky nejsou kryté. Používá se k sedlům s krátkými sedlovými zápinkami. Také se jim říká anglické podbřišníky.

Pro westernové sedlo se používá podbřišník westernový, který má velmi jednu masívní, přezku pro široký vazcí řemen. Westernové podbřišníky jsou také o něco kratší (obvykle do 90 cm). Jejich rozměry bývají často uváděny v palcích, značených " ( 26" = 66 cm, 28" = 71 cm, 30" = 76 cm, 32" = 81 cm, 34" = 86 cm). Westernové podbřišníky mohou být i provázkové.

 

 Údržbě podbřišníku věnujte náležitou pozornost. Důležité je udržovat podbřišník čistý - předejdete tak vzniku odřenin a prodloužíte jeho životnost.

 

Proč zvolit jezdecké věci a vybavení pro koně od JP Cavallo?

 • Velmi kvalitní materiály

 • Veliký a široký výběr jezdeckého vybavení

 • Nabízené zboží máme skladem

 • Vždy se snažíme o rychlé dodání

 • Široká nabídka dalšího jezdeckého vybavení
   

Pokud si nevíte rady s výběrem, kontaktujte nás. Navštívit nás můžete také v kamenné prodejně o prodejní ploše 300 m2 v Krabčicích u Roudnice nad Labem.