ZIMNÍ DEKY SKLADEM: výběhové termodeky od 1253,- rychlé dodání, slevy až 40%!

Deky pro koně

Dekování koní je důležitou součástí péče o koně zejména v chladnějších měsících. Správně zvolená deka může koni poskytnout potřebné teplo, ochranu před vlhkem a větrem, a zároveň přispět k jeho pohodlí. Deky pro koně vybíráme podle ročního období a hlavně účelu dekování. 

54 položek celkem
RapideWaterproofspray 400 ml 14430101
Impregnace Rapide Anti Rain
325 Kč
14430100
13438854 1033854390035642 1964421045742850925 n 09010120-145-015
Reflexní bederka Waldhausen
597 Kč
05010051-UNI
Karabiny na deky
112 Kč
15010022
6318305 075 6 1920x1920 09010019-115-013
Odpocovací bederka 09010020-PONY
Jistící gumy na deky -  na zadní nohy 09010028
Gumový kurt 06010027-008
Nahoru
Další produkty

 Druhy dek na koně:

  • Odpocovací deky. K základní výbavě by neměla chybět odpocovací deka, tzv. odpocka, která má být z kvalitního funkčního materiálu (nejčastěji fleece, proto se tuto deku někdo nazývá i "flíska"), aby dobře sála pot. Používá se po práci, hlavně na jaře či na podzim v chladných dnech, aby zpocený a přehřátý kůň neprochladl. Hlavním účelem odpocovací deky je, co nejrychlejší odvádění vlhkosti ze srsti koně. Deku je potřeba sundat hned, jak splní svůj účel. 
  • Bederní deky. Dalším typem deky je bederní deka, jinak tréninková deka nebo bederka. Tato deka zakrývá koni hlavně záď a dává se na nebo pod sedlo. Může být pouze z fleece , nebo může být i z nepromokavého materiálu, tzv. pláštěnka. Používá se při vyjížďkách hlavně v zimních a chladných dnech. Někdy je doplněna reflexními prvky, aby byl kůň dobře viditelný v šeru.
  • Stájové deky. Základní funkce stájové deky je ochrana koně (především ostříhaného, oholeného koně) před ofouknutí, prochlazením nebo před ušpiněním či odřením například při transportu. Obzvláště během mrazivých dnů, kdy se kůň v boxe nemůže zahřát pohybem. Stájová deka může mít různou sílu výplně, tzv. gramáž ( záleží na konkrétním výrobci 100 g, 200g nebo 300 g). Stájové deky bývají prožité, tedy nejsou vhodné do venkovního výběhu do deště. Někdy se používají jako spodní vrstva pod jiné deky.
  • Výběhové deky. Výběhová deka je určeny pro koně v chladných, zimních a deštivých dnech do výběhu či na pastviny. Jsou častým tématem zda dekovat koně či nikoli. Na koňských webech najdete mnoho různých článku na toto téma a také mnoho názorů. K dekování koně by se mělo přistupovat individuálně podle plemene, zdravotního stavu koně, tréninkového nasazení, podmínek ve výběhu a hlavně podle momentálních klimatických podmínek. Výběhové deky jsou charakteristické svým střihem zajišťující svobodný pohyb koně a použitým druhem látky. Vrchní část deky musí být nepromokavá, aby vlhkost nepronikla na koňskou srst i během silných deštivých dnů. Kvalitu této látky můžete vybírat podle uváděných hodnot. Jednou hodnotou je odolnost proti roztržení. Je to hustota látky, která se uvádí v denierech. Čím vyšší číslo D je, tím je materiál pevnější a odolnější proti roztržení. Asi nejnižší hodnotou D u výběhových dek je 600D a může dosáhnout až 1680D. Již u většiny nepromokavých dek je propustnost vodního sloupce uváděna 3000 mm. Dalšími ukazateli kvality je podlepení švů speciálním páskem, který zabraňuje průchodu vlhkosti. Spodní vrstva může být podšitá plátěnou látkou nebo fleecem, který dobře zahřívá a také odvádí vlhkost navenek. Takovéto deky nazýváme pláštěnky nebo jednoduše nepromokavé deky. Mezi těmito vrstvami muže být různě silná zateplovací výplň. Označení se používá tzv. gramáž a může být od 50 g - 400 g. Čím je gramáž vyšší, deka je teplejší. Takovým dekám se říká zimní deky  nebo termodeky. Důležitých kritériem výběru je kvalitní střih, který zajišťuje koni pohodlný a volný pohyb. Za tímto účelem mají deky v přední části klíny s dodatečným kusem látky na lopatce a křížové zapínání pod břichem a mezi zadními nohami. Střih těchto dek muže být klasický, s vyvýšeným kohoutkem nebo deka s krkem. Deky mohou mít i odnímatelný krk.
  • Letní, síťové a ekzémové deky se využívají během jarních a letních měsíců. Chrání koně před dotěrným hmyzem. Kvůli udržení tepelného komfortu jsou deky vyráběny z tenkých a prodyšných síťovin či ekzematických látek. Deka proti hmyzu a mouchám je hlavně důležitou pomůckou zejména pro koně s alergií na hmyz. U koně alergického na sliny nebo toxiny hmyzu (tzv. muchaři) se alergická reakce projeví po bodnutí hmyzem zánětem kůže, zčervenáním a tvorbou otoků. Následkem podráždění se koně koušou a škrábou, což způsobuje následné poškození a poranění kůže  a vydrbání hřívy či ocasu. Správná volba síťové deky a včasné její nasazení může alergické reakci předejít a účinně ochránit vašeho koně.

Jak vybrat správnou deku? 

  • Velikost. Deka by měla být veliká a tvarovaná podle postavy koně, aby mu poskytla pohodlí a volnost pohybu a přitom mu nezpůsobovala zbytečným třením odřeniny. Velikost deky  se obvykle měří od kohoutku ke kořeni ocasu.
  • Účel použití. Nejčastěji se používají výběhové nepromokavé deky deky různých gramáží (síla výplně). Nepromokavé deky nesmí mít šev na zádech. U starších, nemocných či holených koní je potřeba dekovat i ve stáji. I u stájových dek se rozlišují různé gramáže. Stájová deka nemusí být nepromokavá, ale důležitým faktorem výběru je střih, který umožní si koni pohodlně lehnout a vstát.
  • Teplotní rozsah (gramáž). Důležité je rozlišit úroveň izolace deky. Výběhové deky mohou být jen podšité flísem nebo mohou mít různou izolační sílu výplně, různou gramáž (od 50 g až do 400 g). Volbu gramáže volíme v závislosti na stavu koňské srsti, věku a zdravotním stavu koně, ale také na klimatických podmínkách daného regionu.
  • Materiál. Vyberte deku vyrobenou z kvalitního a odolného materiálu proti oděru. Zajistěte, aby deka byla dýchatelná a zabraňovala přehřívání koně a umožňovala odvádění vlhkosti z jeho těla.

Jak správně změřit koně pro výběr deky?

Správná velikost deky je klíčová pro pohodlí a účinnost jejího použití. Přiložte metr těsně před kohoutek a měřte až ke kořenu ocasu. Tato délka je nejčastěji udávána výrobci dek jako základní parametr pro určení velikosti. 

Jak zjistit, zda deka sedí?

  • Od kohoutku po ocas: Deka by měla ležet pohodlně před kohoutkem a zakrývat až horní část ocasu.
  • Boky: Po stranách musí být deka dostatečně dlouhá, aby zakryla celé břicho koně.
  • Krk: Deka nesmí škrtit. Kůň by měl mít možnost volně sklonit krk až k zemi.
  • Popruhy: Správně utažené popruhy pod břichem by měly ponechat mezi sebou a břichem koně prostor o velikosti pěsti.

Vyberte si z naší široké nabídky různých dek pro koně. Více informací o dekování se můžete dozvědět na našem blogu.

Pokud si nevíte rady s výběrem, kontaktujte nás. Navštívit nás můžete také v kamenné prodejně o prodejní ploše 300 m2 v Krabčicích u Roudnice nad Labem.