Mazání kopyt: masti, oleje, nebo snad sádlo?

V tomto článku se podíváme na to, proč je mazání kopyt tak důležité, jak správně aplikovat různé přípravky, a také na tipy, jak si můžete vyrobit vlastní mazání přímo doma. Kromě toho probereme, kdy a jak často mazat, abyste svému koni zajistili maximální pohodlí a zdraví.

Proč vlastně mazat?


Kopyta jsou klíčová pro pohyb, rovnováhu a celkovou pohodu koně a péče o ně je nezbytnou součástí celkové péče o koně. Masti a další přípravky hrají zásadní roli při udržování zdraví kopyt, zejména tím, že pomáhají řešit problém suchosti rohoviny. Rohovina kopyta je podobná houbě a potřebuje přijímat vlhkost pro svou optimální funkci. Mazání kopyt udržuje kopyto vlhké, pružné a odolné vůči zraněním či infekcím.

Maže se na mokré nebo na suché kopyto?
Abychom mohli odpovědět na tuto otázku, musíme si nejprve uvědomit, co mazání kopyt vlastně dělá. Tím, že vytvoříte mastnou vrstvu na povrchu kopyta, uzavřete jeho povrch před působením vnějších vlivů. To může být vhodné, pokud je venku příliš vlhko nebo bláto, protože namazané kopyto je odolnější vůči vstřebávání vody a pomáhá kopytu udržet optimální vlhkost. Ve vlhkém počasí, obzvlášť v bahnitém období, je nejlepší kopyto důkladně umýt, vysušit a potom namazat. V suchém počasí je naopak vhodné před mazáním kopyto navlhčit. Většina mastí sice obsahuje hydratační přísady, ale je třeba si uvědomit, že namazáním kopyta omezíte jeho schopnost vstřebávat vodu. V létě je tedy lepší kopyta nejprve navlhčit a potom namazat. Ideální je lehce navlhčit houbou. Pokud budete mazat kopyta koni, který právě vyšel ze sprchového boxu, kopyta budou příliš mokrá a mast k nim nepřilne.

Jak často mazat?


V suchém počasí klidně každý den, standardní je však mazání 1–3krát týdně. Samozřejmě záleží na ročním období, čase stráveném na pastvě, povrchu, po kterém se kůň nejčastěji pohybuje, a pohybovém režimu koně.

mazání kopyt

Čím mazat?

Masti:

- Rapide - Hoof grease (černý/zelený/bezbarvý) - všechny varianty obsahují vavřínový olej, vazelínu, přírodní a minerální oleje. Jejich hlavním cílem je stimulovat optimální stav kopyt, chránit je proti dehydrataci, rozpadání a podporovat jejich zdravý růst.

- Eliott - Regenerační bylinná mast na kopyta - přípravek určený pro intenzivní péči o koňská kopyta. Kombinace kvalitního vavřínového oleje a panthenolu podporuje zdravý růst rohoviny, zvyšuje její elasticitu a napomáhá obnově pevnosti kopyt. Mast je určena nejen k rutinní údržbě zdravé rohoviny, ale i k cílené regeneraci kopyt s narušenou strukturou – zejména u suché, drobivé, lámavé rohoviny a při zpomalené keratinizaci.

Oleje:

- Rapide Hoof Oil - Obsahuje směs minerálních olejů, tuků, vavřínového oleje a vazelíny, které podporují hydrataci, elasticitu a zdravý vzhled kopyt. Olej se snadno aplikuje díky vestavěnému štětci v uzávěru.

- Olej na kopyta Pharmakas - Obsahuje komplex rostlinných olejů, včetně avokádového, jojobového, sezamového a pomerančového oleje, doplněný o extrakt z měsíčku lékařského. Tato kombinace složek posiluje kopytní rohovinu, udržuje optimální vlhkost a podporuje zdravý růst kopyt. Je 100% bez minerálních olejů a má příjemnou pomerančovou vůni.

- Eliott - Vyživující olej na kopyta - Obsahuje vysoce kvalitní vavřínový olej a extrakt z měsíčku lékařského, které společně podporují optimální růst kopyt, zvyšují jejich elasticitu a napomáhají obnově funkce rohoviny. Díky aplikaci ve spreji se snadno nanáší.

masti na kopyta

Jak si vyrobit vlastní mazání na kopyta?

sádlo

Mazání kopyt sádlem je trik ze staré školy. Možná to zní jako recept z babiččiny kuchyně, ale věřte, že nesolené vepřové sádlo je na koňská kopyta naprosto geniální. Skvěle vyživuje, zvlhčuje a vytváří ochranný film proti vlhkosti i vysychání.

1. Přendejte sádlo do nádoby – Použijte nesolené vepřové sádlo – to je zásadní. Solené by mohlo kopyta podráždit.

2. Rozpusťte ho v mikrovlnce – Dejte nádobu se sádlem do mikrovlnky na cca 30–60 sekund (podle množství), dokud nebude tekuté. Dávejte pozor, aby se nepřepálilo!

3. Nechte ztuhnout – Rozpuštěné sádlo nechte zchladnout a ztuhnout, třeba v uzavíratelné krabičce. Pak už jen vezmete štětec a rovnoměrně nanesete na čisté kopyto.

Mazání kopyt sádlem je super účinná a ekonomická varianta mastí na kopyta. Jedinou nevýhodou je, že kopyto namazaného sádlem bude lákat k olizování zdejší stájové kočky a psy. :)