Boj s hmyzem I: Domácí repelent, kupovaný repelent nebo snad česnek?

Léto je pro koně obdobím zvýšené aktivity hmyzu, který je dokáže značně trápit. V tomto článku se zaměříme na způsoby, jak chránit své čtyřnohé přátele před těmito škůdci. Kromě známých komerčních repelentů se podíváme i na domácí řešení, jako je výluh z ořechového listí a populární krmení česnekem. Jaké mají výhody a jak správně je aplikovat? Máme pro Vás tabulku srovnání repelentů -  objem vs. cena vs. účinnost! 

 

repelenty

Repelenty ve spreji

Mezi osvědčené repelenty v naší nabídce patří:

Forma

Co když se můj kůň spreje bojí?

Pro strašpytle ze zvuku spreje naštěstí existují i gelové repelenty, které se nanášejí houbičkou na potřebná místa. Gelové repelenty jsou také vhodné například pro aplikaci na místa na hlavě – kolem uší, očí atd.

Mezi osvědčené gely v naší nabídce patří:

Stiefel - Repelent RP1 Roll on

Stiefel - Repelent RP1 gel

Domácí repelent pro koně

ořešák

Výluh z listí vlašského ořešáku je léty osvědčená, ekologická alternativa ke komerčním přípravkům. Jeho silné aroma pomáhá odpuzovat hmyz, a navíc má mírně antiseptické účinky. Jak si ořešákový repelent připravit doma.

1. Nasbírejte suroviny
Použijte čerstvé nebo sušené listy vlašského ořešáku. Pokud máte k dispozici i zelené slupky nezralých plodů, klidně je přidejte – posílí účinek.

2. Připravte odvar
Vložte listy (a případně slupky) do většího hrnce, zalijte vodou a přiveďte k varu. Nechte směs jemně probublávat, dokud nezíská velmi tmavou barvu – ideálně až téměř černou

3. Nechte louhovat
Po dovaření přesuňte hrnec do chladnější místnosti. Směs nesceďujte – listy ponechte ve výluhu, aby se účinné látky uvolňovaly dál.

4. Aplikujte podle potřeby
Podle potřeby si odebírejte menší množství výluhu. Můžete jej nanášet houbou, hadříkem nebo přelít do rozprašovače a aplikovat jako sprej.

Má to celé nějaký háček? Ano – repelent barví.
Použití tohoto repelentu se nedoporučuje u světlých koní, protože jeho hnědá barva se může přenést na srst. Stejně tak může zabarvit světlou podsedlovou dečku, bílé rajtky atd... U běloušů před závody je tedy lepší se repelentu vyhnout. Pokud ale máte tmavšího koně a ne-bílou podsedlovku, neměl by být žádný problém.

Krmení česnekem:


Česnek účinkuje dobře jako repelent, zejména pokud se použije zevně – což však u koní obvykle nepřichází v úvahu kvůli riziku podráždění kůže a alergické reakce. Nicméně existuje rozšířená představa, že česnek podávaný koním v krmivu může působit jako repelent díky tomu, že se jeho těkavé sloučeniny vylučují potem a odpuzují hmyz. Při konzumaci česneku se některé organosírové látky (např. allicin a jeho deriváty) metabolizují a následně vylučují potem a dechem, čímž vytvářejí charakteristický zápach, který může být nepříjemný pro hmyz, zejména mouchy a komáry. Česnek navíc působí jako přírodní antiparazitikum, podporuje rovnováhu střevní mikroflóry a posiluje imunitní systém. Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem je ideální zejména v přechodném období nebo při zvýšeném riziku respiračních onemocnění.

V jaké formě podávat česnek koním?
Mikrop Česnekový speciál (1 kg) – sušený česnek se jednoduše přimíchává do běžné denní dávky.

Důležité: Dodržujte doporučené dávkování – 3 g na 100 kg živé hmotnosti koně. Česnek je citlivý na předávkování! Je silně nedoporučeno krmit česnekem celoročně! . Ideální je začít s podáváním alespoň měsíc před začátkem sezóny výskytu much, protože účinek se může projevit až po delší době. Poté krmit max. 3-4 měsíce. Při předávkování může česnek způsobit anémii (destrukci červených krvinek), problémy se srážlivostí krve, poškození sliznice trávicího traktu a průjmy.